
Special cover cap for all M12 bolts and nuts with SW19 hexagon socket.
Suitable for wheel axle nuts, for example (M12x1 mm).
Hides unsightly screw heads and nuts including washer
The cap is clamped onto the screw/nut using the three grub screws - holds firmly.
Made of aluminium, black anodized.
Small but nice detail to brighten up your moped.
Ø inner: 21.85 mm
Ø outer: 29.8 mm
Total height: 15.8 mm
Deep blind hole: 15 mm
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Drive | External hexagon |
| Screw head | Hexagon |
| Width across flats | 19 mm |
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Ø inside | 21.8 mm |
| Ø outside | 29.8 mm |
| Color | black |
| Height | 15.8 mm |
| Thread size | M12 |
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Color: silver · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.60
swiing® revival M8x12 oil drain plug & copper ring | Puch E50, Z50
Width across flats Screw: 13 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Color: silver · Material: Copper · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Thread length: 12 mm · Screw head: Hexagon · Total length: 18 mm · Puch OEM number: 901.1053
EUR 4.20
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Thread length: 4 mm · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.40
66HEROES Cover hexagonal M10 / M11 aluminum black anodized
Ø inside: 19.5 mm · Ø outside: 27.5 mm · Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Color: black · Surface: anodized · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Height: 15 mm · Thread size: M10 · Thread size: M11 · Width across flats: 17 mm
EUR 8.95







