
Universally usable LED custom rear light for mounting on the mudguard or other locations.
The housing is made of metal and is painted black.
The glass is red. The holder can be swiveled vertically.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Test mark | E4 |
| Material | Steel |
| Color | black, red |
| Tension | 12 V |
| Bulb holder | LED (permanently installed) |
| Height | 72 mm |
| Ø outside | 58.6 mm |
| Depth | 56 mm |
| Battery operated | No |
| Brake light | Yes |
| Reflectors | Yes |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Number of fixing points | 2 pcs |
Accessories & related products
GPO light coil 6/12V - 15/25W
Manufacturer: GPO · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Performance: 15 W · Performance: 25 W · Total length: 76.5 mm · Height: 22 mm · Mounting type: Screws · Ø Internal flywheel: 90 mm · Ø mounting hole: 4.7 mm · Hole spacing: 55 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Standard · Alternative version of the Pony OEM number: A2110 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0265 113 004
EUR 24.00
66HEROES rear light "Minnesota" tinted lens black
Manufacturer: 66HEROES · Material: Steel · Color: black · Width: 58 mm · Bulb holder: LED (permanently installed) · Test mark: E4 · Depth: 56 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Battery operated: No · Number of fixing points: 2 pcs · Brake light: Yes · Reflectors: Yes
EUR 57.80
66HEROES rear light "Minnesota" chrome red lens
Manufacturer: 66HEROES · Test mark: E4 · Material: Plastic · Material: Steel · Color: Chrome · Color: red · Width: 58 mm · Bulb holder: LED (permanently installed) · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs · Depth: 56 mm · Battery operated: No · Brake light: Yes · Reflectors: Yes
EUR 57.80
66HEROES rear light "Minnesota" red lens black/chrome
Manufacturer: 66HEROES · Material: Steel · Color: Chrome · Color: black · Color: red · Width: 58 mm · Bulb holder: LED (permanently installed) · Test mark: E4 · Depth: 56 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Battery operated: No · Number of fixing points: 2 pcs · Brake light: Yes · Reflectors: Yes
EUR 57.80
Headlight "Minnesota" black
Color: black · Color: white · Tension: 12 V · Performance: 55 W · Performance: 60 W · Bulb holder: H4 · Test mark: E4 · Depth: 110 mm · Speedometer recording: None · Mounting type: Nuts & bolts · Ø outside: 160 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 1 pcs · Area of application: Tuning
EUR 113.30
Minnesota" chrome headlights
Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: white · Tension: 12 V · Performance: 35 W · Bulb holder: H4 · Test mark: E4 · Depth: 110 mm · Speedometer recording: None · Mounting type: Nuts & bolts · Ø outside: 155 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 1 pcs · Area of application: Tuning
EUR 107.20
Explore categories from Electrics & light
Moped fans also bought
66HEROES License plate holder side left (CH version) Inox
Manufacturer: 66HEROES · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Total length: 110 mm · Width: 58 mm · Height: 29 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 10 mm · Mounting type: Screwed clamp · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 30.00










