
O-ring for all CNC-milled, plug-in tank caps for Piaggio Ciao and Bravo mopeds / mopeds.
This O-ring made of fluorine rubber FPM / FKM (commonly known as Viton) is temperature-resistant up to 200°C and therefore significantly more resilient than conventional NBR sealing rings. It impresses with its outstanding resistance to oils, fuels and chemicals and is ideal for demanding applications with high temperatures or aggressive media.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | FPM / FKM (colloquially known as Viton) |
| Color | black |
| Ø inside | 26 mm |
| Ø outside | 33 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Bravo / Super Bravo |
Accessories & related products
66HEROES Gas cap gold round | Piaggio Ciao, Bravo
Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Color: gold · Surface: gold-plated · Fuel filler cap: Plug 33 mm · Lockable: No · Vented: Yes · Ø External head: 45 mm · Alternative version of the Piaggio OEM number: 16369 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 103189 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 274190 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 813970
EUR 40.90
Explore categories from Gasoline & Tank
Moped fans also bought
GPO fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 11.90
CIF Clamping screw front brake | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: CIF · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 25 mm · Ø outside: 11 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Thread type: M7x1 (standard thread) · Width across flats: 11 mm · Thread length: 19.5 mm · Number of components: 6 pcs
EUR 4.70
GPO chain tensioner | Piaggio Ciao
Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Total length: 64 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Number of teeth: 8 pcs · Width: 45 mm · Ø outside sprocket: 33 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 11.30




