
Black anodized aluminium sealing plug, suitable for Zündapp Belmondo mopeds.
The head is slightly curved, with a rounded edge.
The O-rings are made of petrol-resistant FPM/FKM (also known under the protected brand name VITON®) and there is a small ventilation hole to prevent negative pressure in the tank.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Color | black |
| Lockable | No |
| Vented | Yes |
| Ø External head | 55 mm |
| Ø outside connection piece | 39 mm |
| Fuel filler cap | Plug 40 mm |
| Zündapp Belmondo |
Accessories & related products
Explore categories from Gasoline & Tank
Moped fans also bought
Adhesive kit tank & side guards | Zündapp Belmondo
Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Color: black-matt · Color: white · Width: 280 mm · Width: 455 mm · Height: 38 mm · Place of use: Frame (+ tank) · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Transferfolie: No
EUR 40.90
Fuel tap vertical M10x1 (to screw in) outgoing at the bottom / cast iron
Manufacturer: Made in Italy · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Mounting type: screw in (thread) · Filter type: Plastic net · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Installation direction: vertical / vertical · Outlet direction: below · Spare tube shape: straight · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 65 mm
EUR 18.00
KMC drive chain gold 415H (reinforced) 128L
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 3.95 mm · Ø bore: 4.05 mm · Manufacturer: KMC · Material: Steel · Surface: coated · Color: gold · Number of chain links: 128 pcs · Rolling circumference: 1626 mm · Chain lock type: Spring lock
EUR 27.60




