
44.0 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) suitable for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Airsal |
| Nominal diameter | 44 mm |
| Ø outside piston (A) | 43.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.6 mm |
| Curvature (D) | 3.48 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Thick piston ring | 1.9 mm |
| Weight piston kit | 92 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal 44 mm cylinder kit 65 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 25 mm · Inlet window: 24 / 20 x 15 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Camouflaged: Yes
EUR 120.50
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 24.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 12 mm · Material: Steel · Nominal diameter (thread): 6 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.90
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
EUR 11.90
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Total length: 106 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 10 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 8.95
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: Cross recess · Drive: Hexagon socket · Screw head: Countersunk head · Screw head: Cylinder head · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
EUR 11.90
swiing® ingenious crankshaft "High End" with mounted bearings | Puch E50
Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Weight: 968 g · Material: Aluminum · Area of application: High End · Area of application: Racing · Material: Steel · Area of application: Tuning · Cheek type: Full cheeks · Crankshaft stroke: 43 mm · Connecting rod length center-center: 90 mm · Total length of crankpin on clutch side: 74 mm · Total length crankpin ignition side: 66 mm · Ø crank webs: 69.9 mm · Ø Connecting rod eye: 15 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø Bearing seat (clutch side): 17 mm · Ø Bearing seat (ignition side): 17 mm · Thread length: 11 mm · Thread length: 15 mm · Dimension needle bearing: 12 / 15 x 14.2 mm (axe 12) · Wide crank webs: 34 mm · Length 1st paragraph: 9 mm · Length 2nd paragraph: 14.5 mm · Length 3rd paragraph: 25 mm · Ø 1st step (on the coupling side): 22 mm · Ø 2nd shoulder (on the clutch side): 17 mm · Ø 3rd step (on the clutch side): 15 mm · Length of shoulder (ignition side): 26.3 mm · Number of gears: 1 pcs
EUR 217.00









