
48 mm replacement piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for mopeds / mopeds with a 48 mm Athena cylinder kit suitable for Sachs 504 / 505 with and without reed valve.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Nominal diameter | 48 mm |
| Ø outside piston (A) | 47.96 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 30.12 mm |
| Curvature (D) | 1.94 mm |
| Total piston height (E) | 59 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 123 g |
| Sachs | 504 (without pedal shaft) 505 (with pedal shaft) - 1A (AT) , 2A (HG) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 24.00
Athena piston 48 mm #A | Sachs 503 AB, AC, ADV
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 48 mm · Ø outside piston (A): 47.92 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 29.3 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 114 g
EUR 96.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Thread type: M6x1 (standard thread) · Manufacturer: Magura · Total length: 15 mm · Area of application: Standard · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø outside: 8 mm · Screw head: Hexagon · Thread length: 7 mm · Ø Bundle: 6 mm · Width across flats: 7 mm
EUR 3.00
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Manufacturer: Magura · Total length: 6 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Drive: Slot · Number of components: 2 pcs · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Ø outside: 5 mm · Screw head: Lens head · Thread length: 4 mm
EUR 2.40
NGK CR6 Racing ignition cable & plug High End red / 5 kΩ interference suppressed
Manufacturer: NGK · Material: Rubber · Color: red · Ø cable: 7 mm · Cable available: Yes · Cable length: 1000 mm · Suppressed: Yes · Resistance: 5000 Ω · Subcategory: Ignition cable · Subcategory: Spark plug connector
EUR 48.10







