
47.5 mm ¨oum dimension piston with two 1 mm rectangular piston rings with internal locking (IS) for the Metra-Kit cylinder on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston kit contains piston pins, piston clips and piston rings.
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Manufacturer | Barikite |
| Ø outside piston (A) | 47.5 mm |
| Compression height (C) | 22.1 mm |
| Curvature (D) | 3.47 mm |
| Total piston height (E) | 52.47 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Nominal diameter | 47.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring height | 1 mm |
| Weight piston kit | 120 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Metrakit 47 mm cylinder kit 75 ccm
Manufacturer: Metracite · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Surface: varnished · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 47 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
EUR 410.00
Not in stock
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Mounting type: Union nut · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
EUR 11.90
Not in stock
swiing® revival centering screw M22x1 galvanized | Puch Z50
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Hexagon nut · Thread type: MF22x1 (fine pitch thread) · Drive: External hexagon · Width across flats: 27 mm · Puch OEM number: 050.1.1233
EUR 18.00
swiing® revival screw set PVL ignition
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 25 mm · Thread length: 35 mm · Shank: No · Shank: Yes · Number of components: 6 pcs
EUR 5.90
Airsal 47 mm cylinder kit angled exhaust | Puch
Manufacturer: Airsal · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 47 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
EUR 204.90








