
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame and the mirror rod are made of steel, chrome-plated.
For mounting on the left side, directly on your handlebar fitting. If you want to mount the side mirror directly on the handlebars, you will find suitable mirror brackets in the accessories section.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Mirror surface length | 115 mm |
| Wide mirror surface | 70 mm |
| Ø mirror rod | 10 mm |
| Mirror rod length | 230 mm |
| Total length | 300 mm |
| Thread size | M8 |
| Test mark | none |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
Accessories & related products
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Color: silver · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Width: 105 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Height: 5.3 mm · Thread length: 8 mm · Total length: 145 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm
EUR 13.10
66HEROES mirror mount M8 aluminum chrome
Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Surface: anodized · Color: Chrome · Clamping diameter: 22 mm · Total length: 40 mm · Width: 16 mm · Height: 36 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Internal thread: M5x0.8 (standard thread) · Thread size: M8
EUR 34.90




