
Classic side mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame and the mirror rod are made of steel, chrome-plated.
The mirror clamp is made of steel, galvanized.
The handlebar end mirror is inserted into the handlebar from the right side and fixed with the nut. Suitable for all handlebars with an outer diameter of 22 mm.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Test mark | none |
| Color | Chrome |
| Surface | chrome-plated |
| Mirror surface length | 100 mm |
| Clamping diameter | 17 mm |
| Wide mirror surface | 70 mm |
| Ø mirror rod | 8 mm |
| Mirror rod length | 100 mm |
| Thread size | M8 |
Accessories & related products
Bumm mirror oval left plug-in version chrome
Manufacturer: Bumm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 17 mm · Mirror surface length: 100 mm · Wide mirror surface: 70 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 100 mm · Thread size: M8
EUR 30.00
Bumm mirror round standard black
Manufacturer: Bumm · Material: Steel · Test mark: none · Surface: varnished · Color: black · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 190 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 305 mm · Thread size: M8
EUR 27.10
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.40
Chrome / black mirror
Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 180 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 315 mm · Thread size: M8
EUR 11.90
Magura adjusting screw brake short
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Surface: nickel-plated · Color: silver · Total length: 31 mm · Total length: 40 mm · Drive: Knurled screw · Thread type: MF6x0.75 (fine pitch thread) · Ø External head: 9.15 mm · Thread length: 15 mm · Ø shaft: 6.1 mm · Shank length: 6.9 mm
EUR 4.10
Bumm mirror oval left plug-in version chrome
Manufacturer: Bumm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 17 mm · Mirror surface length: 100 mm · Wide mirror surface: 70 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 100 mm · Thread size: M8
EUR 30.00






