
High-quality clutch cable or brake cable (inner cable) suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
This cable was installed as a clutch cable on models such as the Puch Maxi, Sachs, Hercules, Pony, Solex or Zündapp.
On Piaggio Ciao mopeds, it is used as standard for the front brake.
Other parts such as end sleeves, cable sleeves or cable cutting pliers can be found in the accessories section.
A quality product manufactured in Germany.
| Ø nipple | 3.5 mm, 6 mm |
| Nipple length | 10 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Number of components | 1 pcs |
| Material | Steel |
| Area of application | Standard |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø Stranded wire | 1.5 mm |
| Nipple shape | Pears |
| Cable length | 2250 mm |
| Piaggio OEM number | 270460 |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 |
| Zündapp Belmondo | |
| Solex | |
| Cilo | 502 / 502t |
| Hercules |
Accessories & related products
Explore categories from Clutch
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Area of application: Standard · Ø outside: 8 mm · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Thread length: 7 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm
EUR 3.00
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm
EUR 2.90
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Pears · Cable length: 2200 mm
EUR 2.90
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Number of components: 2 pcs · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø outside: 5 mm · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Thread length: 4 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread)
EUR 2.40
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 5.5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Cable length: 2000 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 4.10





