
High-quality 17-inch tire with an everyday tread pattern suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2-inch wide tire has an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move effortlessly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2 " |
| Color | black |
| Tire width [mm] | 50.8 |
| Wheel size | 17 " |
| Width | 2 " |
| Speed index | B = 50 km/h |
| Load capacity index | 22 = 85 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Old designation | 21 x 2 " |
| Tire type | Allround |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC Boxer |
Accessories & related products
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Wheel size: 17 " · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
EUR 18.00
Mitas 2.00 - 2.25 x 17" tube
Manufacturer: Mitas · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 - 63.5 · Wheel size: 17 " · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 "
EUR 19.20
Not in stock
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
Fortune / Merrick 2.00-2.25 x 16" / 17" inner tube
Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Wheel size: 16 - 17 " · Wheel size: 17 " · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR4 Auto valve · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
EUR 12.70
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Wheel size: 17 " · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
EUR 18.00
ESJOT drive chain 415H (reinforced) 114L (1A quality)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: ESJOT · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Color: gray · Ø bore: 4.05 mm · Ø Pin: 4 mm
EUR 22.80
Continental 2.25 x 17" tires KKS
Inventory-managed: No · Manufacturer: Continental · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 · Wheel size: 17 " · Width: 2 1/4 " · Speed index: B = 50 km/h · Color: black · Load capacity index: 39 = 136 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · Old designation: 21 x 2.25 " · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
EUR 67.40





