
High-quality 19-inch tire with everyday tread pattern suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2-inch wide tire has an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move effortlessly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2 " |
| Color | black |
| Tire width [mm] | 50.8 |
| Width | 2 " |
| Wheel size | 19 " |
| Old designation | 23 x 2 " |
| Speed index | B = 50 km/h |
| Load capacity index | 24 = 90 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Tire type | Allround |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
Accessories & related products
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Valve type: TR6 car valve
EUR 21.10
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Color: silver · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.60
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Manufacturer: Motorex · Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Area of application: Gearbox lubrication with clutch · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift
EUR 13.10
EUR 29.11/l
Fortune / Merrick 2.00 - 2.25 x 19" tube
Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 50.8 - 57.15 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Valve type: TR4 Auto valve
EUR 12.70
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Valve type: TR6 car valve
EUR 21.10
Manual indoor cable set
Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Total length: 2200 mm
EUR 11.90
Continental tire set 2.00 x 19" KKS
Inventory-managed: Yes · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 " · Tire width [mm]: 50.8 · Width: 2 " · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 24 = 90 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
EUR 153.10






