
High-quality 17-inch tire with everyday tread pattern suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2 1/2 inch wide tire has an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move effortlessly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Color | black |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2.5 " |
| Tire width [mm] | 63.5 |
| Width | 2 1/2 " |
| Old designation | 21 x 2.5 " |
| Speed index | B = 50 km/h |
| Load capacity index | 43 = 155 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Tire type | Allround |
| Wheel size | 17 " |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC Boxer |
| Zündapp Belmondo | |
| Bye Bike |
Accessories & related products
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Wheel size: 17 "
EUR 18.00
Mitas 2.50 - 2.75 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Wheel size: 17 "
EUR 19.20
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
Fortune / Merrick 2.00-2.25 x 16" / 17" inner tube
Valve type: TR4 Auto valve · Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Wheel size: 16 - 17 " · Wheel size: 17 "
EUR 12.70
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Wheel size: 17 "
EUR 18.00
Continental 2.25 x 17" tires KKS
Inventory-managed: No · Color: black · Manufacturer: Continental · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 · Width: 2 1/4 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 39 = 136 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Wheel size: 17 " · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
EUR 67.40
Continental 2.75 x 17" tires KKS
Inventory-managed: No · Color: black · Manufacturer: Continental · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 69.85 · Width: 2 3/4 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Speed index: J = 100 km/h · Load capacity index: 47 = 175 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Wheel size: 17 " · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
EUR 90.30
Michelin 2.25 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR4 Auto valve · Manufacturer: Michelin · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 57.15 - 63.5 · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Wheel size: 17 "
EUR 19.90






