
Ø4.8 x 16 mm sheet metal screw / countersunk head screw / countersunk head screw with Phillips drive made of stainless steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Number of components | 1 pcs |
| Material | Chrome steel (colloquially known as stainless steel) |
| Surface | stainless |
| Thread type | Sheet metal screw |
| Drive | Cross recess |
| Total length | 17.5 mm |
| Screw head | Lens head |
| Ø External head | 9.5 mm |
| Shank | No |
| Strength class | A2-70 |
| Thread length | 13 mm |
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Drive: External hexagon · Drive: Slot · Width across flats: 7 mm · Ø Bundle: 6 mm · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Total length: 15 mm · Screw head: Hexagon · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø outside: 8 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
EUR 3.00
Main stand black (budget) | Puch Maxi S, P1 / X30 NS, NL, NG
Material: Steel · Color: black · Surface: varnished · Stand base - center mount (A): 207 mm · Total width of stand base (B): 217 mm · Wide receptacle (C): 66 mm · Ø Receptacle (D): 18 mm · Spring nipple distance - center pivot axis (E): 75 mm · Wide upright foot (F): 20 mm · Wide upright foot (F): 50 mm · Total height: 220 mm
EUR 24.00
EBR fork reinforced black | Puch
Manufacturer: EWC · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black · Adjustable: No · Spar end distance (center-center): 140 mm · Ø outer head tube: 26 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø head tube inside: 22 mm · Ø spars: 28 mm · Head tube length: 180 mm · Fork bridge - center wheel axle: 381 mm · Distance brake cam to wheel axle center-center: 40 mm · Thread length: 57 mm · Total length: 580 mm
EUR 160.30
GPO fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
EUR 11.90
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Drive: Slot · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Number of components: 2 pcs · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø outside: 5 mm · Thread length: 4 mm
EUR 2.40




