
This Dell'Orto 16 / 16 SHA carburetor combines high performance and compact design.
The air filter is already integrated and can be easily removed.
The connection diameter for the intake manifold is 19 mm, or 21 mm if the oil filter is removed.
Size: 82
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
| Width | 72 mm |
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Camouflaged | No |
| Material | Aluminum |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Nominal diameter | 16 mm |
| Carburetor type | SHA |
| Choke control | Hand choke |
| Color | black |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm, 5.1 mm |
| Ø without reducing sleeve | 21 mm |
| Ø Inside entrance | 16 mm |
| Ø Output inside | 16 mm |
| Total length | 82 mm |
| Ø Air filter connection | 58.5 mm, 56 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Height | 111 mm |
| Mixed oil connection | No |
| Vacuum connection | No |
| Area of application | Tuning |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle size | 82 |
| Universal |
| Tomos |
Accessories & related products
swiing® ingenious 16 mm carburetor set (Dell'Orto SHA) | Puch X30 NS, NL
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SHA · Nominal diameter: 16 mm · Ø Inside entrance: 16 mm · Ø Output inside: 16 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Hole spacing inlet: 38 mm · Area of application: Tuning
EUR 156.70
Dell'Orto carburetor set SHA 16/16 | Puch Maxi S, N
Nominal diameter: 16 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SHA · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Hole spacing inlet: 38 mm · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Area of application: Tuning
EUR 108.40
swiing® revival nozzle M5 (30 - 120 of your choice) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Total length: 8 mm · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 30 · Nozzle size: 31 · Nozzle size: 32 · Nozzle size: 33 · Nozzle size: 34 · Nozzle size: 35 · Nozzle size: 36 · Nozzle size: 37 · Nozzle size: 38 · Nozzle size: 39 · Nozzle size: 40 · Nozzle size: 41 · Nozzle size: 42 · Nozzle size: 43 · Nozzle size: 44 · Nozzle size: 45 · Nozzle size: 46 · Nozzle size: 47 · Nozzle size: 48 · Nozzle size: 49 · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 51 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 53 · Nozzle size: 54 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 56 · Nozzle size: 57 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 59 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 61 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 63 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 65 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 67 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 69 · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 71 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 73 · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 77 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 79 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 81 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 83 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 87 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 89 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 91 · Nozzle size: 92 · Nozzle size: 93 · Nozzle size: 94 · Nozzle size: 95 · Nozzle size: 96 · Nozzle size: 97 · Nozzle size: 98 · Nozzle size: 99 · Nozzle size: 100 · Nozzle size: 101 · Nozzle size: 102 · Nozzle size: 103 · Nozzle size: 104 · Nozzle size: 105 · Nozzle size: 106 · Nozzle size: 107 · Nozzle size: 108 · Nozzle size: 109 · Nozzle size: 110 · Nozzle size: 111 · Nozzle size: 112 · Nozzle size: 113 · Nozzle size: 114 · Nozzle size: 115 · Nozzle size: 116 · Nozzle size: 117 · Nozzle size: 118 · Nozzle size: 119 · Nozzle size: 120
EUR 4.20
Moped fans also bought
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.40
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Total length: 8 mm · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
EUR 25.20
Dell'Orto 90° carburetor pipe bend set M6x0.75
Manufacturer: Dell'Orto · Material: Brass · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Surface: nickel-plated · Total length: 43 mm · Total length: 52 mm · Height: 27 mm · Thread type: MF6x0.75 (fine pitch thread) · Internal thread: MF5x0.75 (fine pitch thread) · Ø outside: 6 mm · Angle: 90 ° · Width across flats nut: 7 mm
EUR 14.40
Dell'Orto carburetor set SHA 16/16 | Puch Maxi S, N
Nominal diameter: 16 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SHA · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Hole spacing inlet: 38 mm · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Area of application: Tuning
EUR 108.40
swiing® ingenious 16 mm SHA intake manifold Speed Engine | Piaggio Ciao, SI, Bravo
Surface: anodized · Color: graphite colors · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Ø External connection: 19 mm · Ø inside: 16 mm · Total height: 24.2 mm · Total length: 29 mm · Hole spacing inlet: 36 mm · Area of application: Tuning
EUR 39.70
swiing® ingenious 16 mm intake manifold | Cilo 502
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Surface: anodized · Color: black-matt · Ø inside: 16 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 19 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 32 mm · Area of application: Tuning
EUR 59.00










