
Dell'Orto SI 20.20D carburetor with separate lubrication suitable for your Vespa PX80 Lusso, PX125 Lusso, PX125 MY, PX150 MY and Rally 180 scooter.
The SI20/20D carburettor is designed for use with a mixture connection or models with a separate oil supply and is supplied with a vehicle-specific condition, which must be adapted depending on the model and setup. With a fresh, suitable carburetor, starting, idle speed and throttle response are generally much more consistent - especially if your old carburetor is worn or internally contaminated.
New gaskets for the carburetor bowl and a new air filter can be found in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
Original Piaggio spare part number: 239178
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Carburetor type | SI |
| Width | 78 mm |
| Height | 81 mm |
| Nominal diameter | 20 mm |
| Total length | 125 mm |
| Nozzle size | 100 |
| Ø Inside entrance | 19.7 mm |
| Ø Output inside | 19.7 mm |
| Air filter connection thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Ø fuel hose connection | 8.2 mm |
| Mixed oil connection | Yes |
| Vacuum connection | No |
| Choke control | Cable choke |
| Choke nozzle size | 60 |
| Nozzle block | BE3 |
| Mounting type | Screws |
| Area of application | Standard |
| Piaggio OEM number | 239178 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - PX80 E Lusso · V8X1T · 1983 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX125 E · VNX2T · 1982 - 1993 / Lusso / Arcobaleno , PX125 · VNX2T · 1993 - 1996 Classic , PX125 · VNX2T · 1997 - 1999 (Disc) , PX125 · ZAPM471 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , PX150 · ZAPM742 · 2001 MY Katalysator (Millenium) |
Accessories & related products
Dell'Orto main jet (80 - 140 of your choice) SI carburetor
Manufacturer: Dell'Orto · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Quantity: 1 pcs · Carburetor type: SI · Nozzle type: Main nozzle · Total length: 10 mm · Piaggio OEM number: 089145 · Piaggio OEM number: 93660 · Piaggio OEM number: 94090 · Piaggio OEM number: 97436 · Piaggio OEM number: 120520 · Piaggio OEM number: 132368 · Piaggio OEM number: 132453 · Piaggio OEM number: 150047 · Piaggio OEM number: 150474
EUR 9.55
Dell'Orto auxiliary jet 45/140 (3.11) SI carburetor | Vespa Largeframe
Manufacturer: Dell'Orto · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Carburetor type: SI · Nozzle type: Secondary nozzle · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 28.9 mm · Thread length: 5.5 mm · Drive: Slot
EUR 9.55
Gasket carburetor sump / engine | Vespa PX Lusso, Cosa
Material: Aramid (colloquially known as Kevlar) · Color: blue · Number of components: 1 pcs · Total length: 108 mm · Width: 45 mm · Thickness: 0.5 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Piaggio OEM number: B013739 · Piaggio OEM number: 133256
EUR 3.50
Gasket carburetor sump / carburetor | Vespa PX Lusso, Cosa
Material: Aramid (colloquially known as Kevlar) · Color: blue · Number of components: 1 pcs · Total length: 72 mm · Width: 80 mm · Thickness: 0.5 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Piaggio OEM number: B01374 · Piaggio OEM number: 239367
EUR 3.50







