
17 mm carburetor - Bing aftermarket product.
Made in Taiwan. Not bad in terms of quality, but not quite as good as original Bing products.
Socket block is for nozzles with M4 thread.
Diameter of air filter screen: 60 mm
Diameter of connection to intake manifold: 23 mm
Mounted nozzle size: unknown
| Nominal diameter | 17 mm |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Carburetor type | SRF |
| Total length | 78 mm |
| Ø Internal connection | 23 mm |
| Width | 64 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø Air filter connection | 60 mm, 64 mm |
| Height | 117 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Mixed oil connection | No |
| Vacuum connection | No |
| Choke control | Hand choke |
| Nozzle thread | M4x0.7 (standard thread) |
| Nozzle block | 2.xx |
| Clamping screw torque (max.) | 3 N/m, 4 N/m |
| Puch |
| Sachs |
| Zündapp Belmondo |
| Kreidler |
Moped fans also bought
swiing® ingenious 16 mm intake manifold Bing SRF | Zündapp Belmondo (Type 247)
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Ø inside: 16 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 23 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 40 mm · Total height: 42 mm · Height flange center hole: 35 mm · Total length: 35 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 48.10
17 mm carburetor set (Bing SRF replica) | Zündapp Belmondo
Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRF · Nominal diameter: 16 mm · Nominal diameter: 17 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Output inside: 17 mm · Ø Air filter connection: 60 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Hand choke · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Hole spacing inlet: 40 mm · Area of application: Tuning
EUR 132.60
swiing® ingenious exhaust manifold 28 mm left chrome | Zündapp Belmondo
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Total length: 360 mm · Ø inside: 25 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø outside: 28 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing outlet: 40 mm
EUR 60.20
swiing® ingenious air filter foam Ø 65 mm black
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Tuning · Color: black · Color: red · Filter type: Foam · Ø outside: 75 mm · Total length: 80 mm · Ø Internal connection: 65 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Camouflaged: No
EUR 30.00
swiing® revival nozzle set M4 (70 - 90) Bing 18, Bing 85
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 11 pcs · Carburetor type: 17 Catalyst · Carburetor type: 18 Catalyst · Carburetor type: 85 · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90
EUR 26.40







