
40 mm racing cylinder suitable for the following mopeds with Beta 521 engine:
The aluminum racing kit with Nikasil coating is an extremely reliable and durable cylinder.
Ø piston pin: 12 mm
Scope of delivery according to figure 1.
Note: The stud bolts supplied for the exhaust have a strength of 5.6. We recommend replacing these with item 10126 with increased strength in the accessories. Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Area of application | Tuning |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 50 ccm |
| Nominal diameter | 40 mm |
| Crankshaft stroke | 39 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 46 mm |
| Ø outlet inside | 21 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Decompressor | No |
| Hole pattern [mm] | 48 x 48 |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 38 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | Beta 512 Beta 521 (engine) |
Accessories & related products
GPO Ø 40 mm cylinder head "Original" | Pony GTX, Cross 521 (A8113)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: varnished · Ø cylinder: 40 mm · Total length: 120 mm · Width: 108 mm · Candle thread: short · Ø screw holder: 6.5 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Pony OEM number: A8113
EUR 78.30
GPO Ø 40 mm cylinder head "Racing" | Pony GTX, Cross 521 (A8113)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: varnished · Ø cylinder: 40 mm · Total length: 120 mm · Width: 108 mm · Candle thread: short · Ø screw holder: 6.5 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Camouflaged: Yes · Alternative version of the Pony OEM number: A8113
EUR 84.30
GPO 40 mm cylinder (without piston & gasket set) "Original" | Pony GTX, Cross 521
Nominal diameter: 40 mm · Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Displacement: 50 ccm · Ø cylinder neck: 45 mm · Hole spacing for cylinder mounting: 48 mm · Outlet type: straight · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing outlet: 39 mm · Area of application: Original
EUR 108.40
GPO 40 mm cylinder kit (Meteor Edition) "Original" | Pony GTX, Cross 521
Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Area of application: Original · Displacement: 50 ccm · Nominal diameter: 40 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø cylinder neck: 45 mm · Ø outlet inside: 21.5 mm · Outlet type: straight · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Hole spacing outlet: 39 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
EUR 180.80
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 70) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70
EUR 25.20
Not in stock
swiing® revival needle roller bearing 12/15/14.2 original
Bearing type: Needle sleeve · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 155 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 10.70
SIS Tuning Exhaust | Pony / Cilo Beta 521
Surface: varnished · Color: Chrome · Color: black · Manufacturer: Made in Portugal · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Steel · Ø Silencer: 60 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Total length: 780 mm · Ø Flame tube outside: 22 mm · Exhaust type: Cigar · Ø outside: 60 mm · Flame tube attachment: Flange
EUR 156.70
NGK B6ES spark plug long thread
Manufacturer: NGK · Candle designation: B6ES · Candle thread type: long · Spark plug socket: M4 · Spark plug socket: SAE · Suppressed: No · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Width across flats: 21 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
EUR 7.85









