
45 mm racing cylinder from Airsal for your Puch moped / moped.
Fits Puch Maxi, X30 Sport NS/NL, X30 Sport NG-2A and Supermaxi.
The tuning cylinder with original piston fins delivers good performance at a low price.
Since the piston only has one piston ring, there is less friction. The cylinder is therefore designed for maximum speed, but in return delivers slightly less torque than the 44 mm version.
| Surface | sandblasted |
| Manufacturer | Airsal |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Material | Aluminum |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Ø cylinder neck | 48 mm |
| Camouflaged | Yes |
| Inlet window | 23.5 / 20 x 15 |
| Ø outlet inside | 25 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Outlet type | straight |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Decompressor | Yes |
| Area of application | Tuning |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 45 mm | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Airsal · Thick piston ring: 2 mm · Ø outside piston (A): 44.95 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 4.3 mm · Total piston height (E): 50.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 91 g
EUR 53.00
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
EUR 39.70
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Number of components: 4 pcs · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes · Area of application: Tuning
EUR 11.90
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.40
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
EUR 39.70
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Diameter: 5.9 mm · Drive: External hexagon · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 10 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 8.95
swiing® ingenious 15 mm carburetor camouflaged | Puch
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Nominal diameter: 15 mm · Camouflaged: Yes · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Total length: 66 mm · Ø Output inside: 15 mm · Width: 50 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Height: 95 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.1.15.100.0 · Puch OEM number: 349.2.15.800.0 · Puch OEM number: 349.4.15.500.0 · Puch OEM number: 349.4.15.000.0 · Puch OEM number: 349.4.15.300.0 · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0 · Puch OEM number: 349.8.15.400.0 · Puch OEM number: 349.9.15.300.0
EUR 96.40
swiing® ingenious 17 mm SRF carburetor camouflaged | Puch Maxi, Supermaxi, X30 NS / NL
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Nominal diameter: 17 mm · Camouflaged: Yes · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Total length: 65 mm · Ø Output inside: 17.1 mm · Width: 47 mm · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Height: 89 mm · Height: 109 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.2 · Nozzle size: 74 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 144.60
GPO 45 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Ø screw holder: 7.4 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 60.20
swiing® ingenious intake manifold 17 mm SRF camouflaged | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Ø External connection: 23 mm · Ø inside: 17 mm · Total height: 53.5 mm · Height flange center hole: 42 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 38 mm · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 54.20











