
46 mm racing cylinder from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, X30 Sport.
The racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
This is the largest possible racing kit that can be fitted without having to remove the engine housing.
| Nominal diameter | 46 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 46 mm | Puch
Nominal diameter: 46 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 45.95 mm · Compression height (C): 21.8 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 48.6 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 98 g
EUR 45.70
Airsal cylinder head 46 / 47 mm | Puch
Width: 165 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 46 - 47 mm · Total length: 180 mm · Height: 60 mm · Ø screw holder: 7.2 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No
EUR 63.80
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.40
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 26 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm
EUR 41.60
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Manufacturer: AKOA · Material: Plastic · Area of application: Tuning · Color: black-matt · Ø inside: 20.7 mm · Ø External connection: 26 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm
EUR 36.10
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Material: Aluminum · Ø inside: 19 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 24 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Total length: 60 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 48.10









