
47 mm replacement piston with 12 mm piston pin and a rectangular piston ring with internal fuse (IS) suitable for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 47 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Ø outside piston (A) | 46.95 mm |
| Compression height (C) | 22.35 mm |
| Curvature (D) | 3.7 mm |
| Total piston height (E) | 50.1 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 108 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal 47 mm cylinder kit angled exhaust | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 204.90
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.00
Airsal 47 mm cylinder kit (straight exhaust) | Puch
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 51 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 253.20
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Color: black-matt · Manufacturer: AKOA · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Plastic · Ø External connection: 26 mm · Ø inside: 20.7 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Area of application: Tuning
EUR 36.10
swiing® revival screw set clutch cover galvanized | Puch E50
Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 4 pcs · Material: Steel · Screw head: Countersunk head · Drive: Cross recess · Screw head: Lens head · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 25 mm · Puch OEM number: 900.9460
EUR 5.90
swiing® revival thrust washer set Ø 15 / 17 mm | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: hardened & ground · Thickness: 1.1 mm · Thickness: 1.3 mm · Thickness: 1.5 mm · Thickness: 1.7 mm · Ø inside: 15 mm · Ø inside: 17 mm · Ø outside: 22 mm · Ø outside: 24 mm · Area of application: Standard
EUR 46.90








