
47 mm cylinder kit from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, as well as X30 Sport.
.Powerful cylinder with large displacement.
The 75 cc racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
To fit the cylinder, the engine housing must be spindled out.
The outer diameter of the cylinder neck is 51 mm
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 75 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 51 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Outlet type | straight |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Area of application | Tuning |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 47 mm | Puch
Manufacturer: Airsal · Nominal diameter: 47 mm · Ø outside piston (A): 46.95 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.35 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 50.1 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring height: 1 mm · Weight piston kit: 108 g
EUR 48.10
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Bearing cage: Silver cage · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.40
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 26 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Hole spacing inlet: 38 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 41.60
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.90
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
EUR 11.90
swiing® ingenious pull starter Bosch / Ducati | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Plastic · Material: Steel · Color: Chrome · Color: black-matt · Surface: chrome-plated · Ignition system: BOSCH · Ignition system: DUCATI · Ø outside: 130 mm · Height: 88 mm · Total length: 160 mm · Width: 150 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 137.5 mm
EUR 180.80
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Thread size: M8 · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Clamping diameter: 22 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm
EUR 33.70
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Camouflaged: No · Material: Aluminum · Ø inside: 19 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Hole spacing inlet: 38 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Total length: 60 mm · Area of application: Tuning
EUR 48.10











