
Black cylinder in the 38 mm version, suitable for your Puch Maxi S / N, Supermaxi LG1 / LG2 or X30 Sport NS / NL moped / moped with E50 / ZA50 (air-cooled) / ZA50 (catalytic converter) or Z50 engine.
The camouflaged 50 cc tuning cylinder is true to the original design. The cooling fins and CH12 plating match the standard look. Please note that no decompressor bracket is available.
Manufacturer: AKOA · Camouflaged: No
| Material | Aluminum |
| Manufacturer | AKOA |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Camouflaged | No |
| Surface | Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) |
| Displacement | 49 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 47.9 mm |
| Ø Outlet outside | 19.9 mm |
| Inlet window | 9 |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Decompressor | No |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Area of application | Standard |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Width across flats: 10 mm · Drive: External hexagon · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 8.95
Loctite 243 medium-strength threadlocker 10 ml
Color: blue · Manufacturer: Loctite · Material to be used: Aluminum · Material to be used: Metal · Material to be used: Steel · Contents: 10 ml · Hazard warning: Causes serious eye irritation · Hazard warning: Causes skin irritation · Hazard warning: Harmful to aquatic organisms (with long-term effects) · Hazard warning: May cause allergic skin reactions · Hazard warning: May irritate the respiratory tract · Signal word: Attention · Hazard pictogram: GHS07 - Caution dangerous · Hazard pictogram: GHS09 - Hazardous to the aquatic environment · Adhesion: medium strength · Gap dimension (max.): 0.01 mm · Temperature resistance (min.): -75 - 200 °C · Type of application: 1K · Alignment time: 600 sec · Area of application: Chemistry · Breakaway torque (according to material): 3 N/m · Breakaway torque (according to material): 12 N/m · Breakaway torque (according to material): 26 N/m
EUR 26.40
EUR 2’640.00/l
swiing® ingenious 15 mm carburetor set camouflaged | Puch E50
Nominal diameter: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle size: 62 · Mounting type: Plug connection clamped · Mounting type: Stud bolts & nuts · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Area of application: Tuning
EUR 126.50
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside: 15 mm · Bearing cage: Silver cage · Bearing type: Needle roller and cage assembly · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.40
swiing® ingenious resonance exhaust set Ø 28 / 70 mm | Puch Maxi, X30 Sport
Material: Steel · Color: Chrome · Total length: 730 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside: 70 mm · Surface: chrome-plated · Exhaust type: Cigar · Ø Internal connection: 28 mm · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Flange
EUR 144.60
swiing® revival stud bolt set M6x30 (10.9 strength) galvanized
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 6 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 30 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Width across flats: 10 mm · Drive: External hexagon · Strength class: 8 · Strength class: 10.9
EUR 12.90
swiing® ingenious 17 mm carburetor set camouflaged | Puch E50
Nominal diameter: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRF · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mixed oil connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.2 · Nozzle size: 74 · Mounting type: Plug connection clamped · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 217.00
Explore categories from Cylinder








