
Precision dial gauge with metal housing in a compact design. The high-quality, analog design is suitable for universal applications.
The dial can be turned to the zero position using the outer ring, while two adjustable tolerance marks allow for quick checking. The reading is precise thanks to the large central pointer (1/100 mm) and the small pointer on the secondary scale (1 mm).
| Measuring range | 0 - 10 mm |
| Diameter | 58.3 mm |
| Reading accuracy | 0.01 mm |
| Calibration | C1 |
| Ø Measuring sphere | 2.3 mm |
| Number of components | 1 pcs |
| Ø Clamping shaft | 8 mm |
| Material | Metal, Plastic |
| Total length | 110 mm |
| Area of application | Measuring tool |
Accessories & related products
40 mm extension dial gauge digital / analog
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: blank · Diameter: 4 mm · Total length: 40 mm · Total length: 45 mm · Thread type: M2.5x0.45 (standard thread) · Thread length: 5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Measuring tool
EUR 10.50
swiing® ingenious transition piece M14x1.25 Cylinder dial gauge Ignition micrometer
Diameter: 15.9 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø Clamping shaft: 9.1 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 62 mm · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Thread length: 10.5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Measuring tool
EUR 22.60
Explore categories from Tools
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
EUR 11.90
Not in stock
40 mm extension dial gauge digital / analog
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: blank · Diameter: 4 mm · Total length: 40 mm · Total length: 45 mm · Thread type: M2.5x0.45 (standard thread) · Thread length: 5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Measuring tool
EUR 10.50
swiing® ingenious transition piece M14x1.25 Cylinder dial gauge Ignition micrometer
Diameter: 15.9 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø Clamping shaft: 9.1 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 62 mm · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Thread length: 10.5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Measuring tool
EUR 22.60





