
Powerful racing kit with 38 mm bore and reed valve inlet suitable for various Puch mopeds and small engines.
The housing does not need to be spindled for use. To exploit the full power, we recommend fitting at least a 15 mm carburetor and a racing exhaust.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 50 ccm |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No
EUR 39.70
Athena piston 38 mm #B | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 37.94 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 3.55 mm · Total piston height (E): 55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 74 g
EUR 78.30
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.40
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Ø bore: 4.2 mm · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
EUR 40.90
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No
EUR 39.70
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: powder-coated · Color: black · Number of teeth: 45 pcs · Ø inside: 94 mm · Thickness: 4.5 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Hole spacing 2: 68 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Hole spacing: 36.5 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm · Cranking (offset): 8 mm
EUR 24.00
GPO 38 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 38 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Ø screw holder: 7.4 mm · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 45 x 45 · Decompressor: No
EUR 60.20









