
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame is made of plastic, black.
The mirror rod is made of steel, painted black.
The mirror clamp is galvanized.
The rear-view mirror can be easily mounted on all handlebars with a diameter of 22 mm using the enclosed mounting clamp.
Note: If you want to mount the mirror directly on the handlebar fitting or using a mirror mount on the handlebars, you can remove the galvanized clamp.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Color | black |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Test mark | none |
| Surface | varnished |
| Clamping diameter | 22 mm |
| Ø mirror surface | 102 mm |
| Ø mirror rod | 8 mm |
| Mirror rod length | 190 mm |
| Thread size | M8 |
| Total length | 305 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
Accessories & related products
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Mounting type: Union nut
EUR 11.90
Not in stock
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Surface: nickel-plated · Manufacturer: Magura · Number of components: 2 pcs · Material: Brass · Material: Steel · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Ø outside: 5 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm
EUR 2.40
Union pedals plastic standard
Surface: rubberized · Color: black · Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Total length: 129 mm · Width: 77 mm · Height: 29 mm · Reflectors: Yes · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Width across flats: 15 mm
EUR 15.60
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Color: silver · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Plastic · Material: Steel · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm
EUR 15.60
GPO license plate holder Inox black (CH version)
Width: 105 mm · Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: black-matt · Surface: varnished · Total length: 147 mm · Height: 6 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 6 pcs · Ø mounting hole: 5 mm
EUR 15.60
Not in stock







