
Chrome-plated sheet steel chain guard for universal use.
Fits perfectly on vintage mopeds.
3 slots for fastening.
Total length: 51 cm
Height: 15 cm
Width: 17 mm
Sheet thickness: 0.6 mm
NOS – New from old stock.
A quality product manufactured in Germany.
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Color | Chrome |
| Surface | chrome-plated |
| Width | 17 mm |
| Total length | 510 mm |
| Height | 150 mm |
| Number of fixing points | 3 pcs |
Explore categories from Formwork & frame parts
Moped fans also bought
Magura set screw M6 x 34 lock nut SW8
Slotted: No · Manufacturer: Magura · Ø cable holder: 3.05 mm · Width across flats nut: 8 mm · Width across flats Screw: 8 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø Receptacle: 7.05 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Total length: 34 mm · Thread length: 24 mm
EUR 3.00
Magura set screw M5x34 mm
Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 24 mm · Total length: 34 mm · Slotted: No · Ø Receptacle: 7.05 mm · Manufacturer: Magura · Ø cable holder: 2.55 mm · Width across flats nut: 8 mm · Width across flats Screw: 8 mm · Material: Brass · Surface: nickel-plated
EUR 3.00
Fortune / Merrick 2.00 - 2.25 x 19" tube
Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 50.8 - 57.15 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Tire height [%]: 100 · Wheel size: 19 " · Valve type: TR4 Auto valve · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 "
EUR 12.70




