
Front mudguard made of steel with a carbon look for your Piaggio Ciao moped / moped with 16" or 17" rims
.All original holes are provided for mounting the mudguard on the original fork. As the mudguard is folded at both ends, there are no sharp edges, which significantly reduces the risk of injury and also provides a very attractive finish. The three holes on the right-hand side of the wheel fairing are intended for mounting the original cable routing. There are also two holes for attaching the original edge protection or splash guard flap.
| Material | Steel |
| Manufacturer | CIF |
| Color | Carbon |
| Wheel size | 16 ", 17 " |
| Folding the ends | open folded |
| Shape of the mudguard | partly round |
| Total length over ends | 650 mm |
| Wide mudguard profile | 70 mm |
| Height of mudguard profile | 35 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Piaggio OEM number | 274184 |
| Piaggio | Ciao |
Accessories & related products
swiing® revival front fender primed | Piaggio Ciao
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: primed · Color: black · Wheel size: 16 " · Wheel size: 17 " · Folding the ends: open folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 510 mm · Scope: 640 mm · Wide mudguard profile: 76 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 162 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Piaggio OEM number: 274184
EUR 39.70
swiing® revival front fender Inox | Piaggio Ciao
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: polished · Color: Chrome · Wheel size: 16 " · Wheel size: 17 " · Folding the ends: open folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 510 mm · Scope: 640 mm · Wide mudguard profile: 76 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 162 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Piaggio OEM number: 274184
EUR 42.10
swiing® revival front fender Inox black | Piaggio Ciao
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: varnished · Color: black · Wheel size: 16 " · Wheel size: 17 " · Folding the ends: open folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 510 mm · Scope: 640 mm · Wide mudguard profile: 76 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 162 mm · Mounting type: Nuts & bolts
EUR 60.20
GESIPA blind rivets aluminum splash guard | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Ø External head: 8 mm · Manufacturer: GESIPA · Rivet pin length: 8 mm · Clamping range: 4 - 5 mm · Material: Aluminum · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø outside: 4 mm · Alternative version of the Piaggio OEM number: 018020
EUR 1.10
CIF rear fender carbon look | Piaggio Ciao
Manufacturer: CIF · Material: Steel · Color: Carbon · Wheel size: 16 " · Wheel size: 17 " · Folding the ends: open folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 620 mm · Wide mudguard profile: 70 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Piaggio OEM number: 576135
EUR 108.40
Explore categories from Mudguard






