
Shoulder nut M7 made of copper with increased strength (10) and flange without locking teeth for universal use.
The special exhaust nut can be used as an end nut in the exhaust on various mopeds, mopeds and small motorcycles.
| Strength class | 10 |
| Material | Copper |
| Nut type | Flange nut |
| Thread type | M7x1 (standard thread) |
| Drive | External hexagon |
| Nominal diameter (thread) | 7 mm |
| Ø outside | 13.7 mm |
| Height | 5.8 mm |
| Width across flats | 10 mm |
Accessories & related products
Stop nut M7 galvanized
Strength class: 8 · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 7 mm · Height: 7.3 mm · Thread depth: 4.8 mm · Width across flats: 11 mm
EUR 1.10
Collar nut M7 high nickel-plated
Material: Steel · Surface: nickel-plated · Area of application: Standard · Nut type: Hexagon nut 2D · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 7 mm · Ø outside: 12.8 mm · Height: 12.6 mm · Shoulder length: 1.9 mm · Width across flats: 10 mm
EUR 3.50
Moped fans also bought
Fortune / Merrick 2.00-2.25 x 16" / 17" inner tube
Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Valve type: TR4 Auto valve · Wheel size: 16 - 17 " · Wheel size: 17 "
EUR 12.70
Stop nut M7 galvanized
Strength class: 8 · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 7 mm · Height: 7.3 mm · Thread depth: 4.8 mm · Width across flats: 11 mm
EUR 1.10



