
21 mm racing carburetor Dell'Orto PHBG. Ideal for 46 and 47 mm racing cylinders. This is the Black Edition.
An M32x1.25 thread is available for mounting the air filter, with the supplied ring you can thus achieve a diameter of 38 mm.
The carburetor has an oil and vacuum connection.
Connection width intake manifold: 25 mm
Main diameter: 92
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
| Nominal diameter | 21 mm |
| Color | black |
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Mounting type | Plug connection |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Surface | varnished |
| Carburetor type | PHBG DS |
| Ø Inside entrance | 21.2 mm |
| Total length | 86.6 mm |
| Ø Output inside | 28.3 mm |
| Width | 51.2 mm |
| Ø Air filter connection | 32 mm, 38 mm |
| Height | 134 mm |
| Air filter connection thread | MF32x1.25 (fine pitch thread) |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Mixed oil connection | Yes |
| Vacuum connection | Yes |
| Choke control | Cable choke |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle size | 92 |
| Area of application | Tuning |
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Ø outside: 8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
EUR 3.00
Airsal 46 mm cylinder kit straight exhaust | Puch
Nominal diameter: 46 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 241.10
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Color: black-matt · Manufacturer: AKOA · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Plastic · Ø External connection: 26 mm · Ø inside: 20.7 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Area of application: Tuning
EUR 36.10
GPO steerer tube nut M26x1 closed fork plate chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Cap nut · Drive: External hexagon · Height: 13.8 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 28.9 mm · Ø outside: 36.4 mm · Thread depth: 12 mm · Width across flats: 30 mm · Area of application: Standard
EUR 11.90
66HEROES Air filter mushroom grille black Dell'Orto SHA (Ø=60 mm)
Manufacturer: 66HEROES · Mounting type: Bride · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Metal · Camouflaged: No · Material: Rubber · Filter type: Grille · Length rubber part: 18 mm · Length of filter section: 28 mm · Ø outside: 87 mm · Total length: 46 mm · Ø Internal connection: 60 mm · Area of application: Tuning · Color: black
EUR 24.00
GPO sprocket 35 - 57 teeth black | Puch Maxi S, N / X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Color: black · Manufacturer: GPO · Ø mounting hole: 6.7 mm · Material: Steel · Surface: varnished · Number of teeth: 35 pcs · Number of teeth: 36 pcs · Number of teeth: 37 pcs · Number of teeth: 38 pcs · Number of teeth: 39 pcs · Number of teeth: 40 pcs · Number of teeth: 41 pcs · Number of teeth: 42 pcs · Number of teeth: 43 pcs · Number of teeth: 44 pcs · Number of teeth: 45 pcs · Number of teeth: 46 pcs · Number of teeth: 47 pcs · Number of teeth: 48 pcs · Number of teeth: 49 pcs · Number of teeth: 50 pcs · Number of teeth: 51 pcs · Number of teeth: 52 pcs · Number of teeth: 53 pcs · Number of teeth: 54 pcs · Number of teeth: 55 pcs · Number of teeth: 56 pcs · Number of teeth: 57 pcs · Ø inside: 94 mm · Ø bolt circle: 106 mm · Cranking (offset): 8 mm
EUR 24.00








