
Complete replica ignition in Kokusan style with 12V voltage and integrated light coil, suitable for various mopeds/mopeds with left-turning engines such as Puch ZA50, Z50, Sachs 50, AB, AC, ADV, or by adapting the base plate also for various Tomos, Zündapp or Kreidler models.
Advantages of the CDI ignition:
Scope of delivery:
Note: For this ELO ignition you need 12V solder to prevent the bulbs from burning out.
Branded product from the manufacturer DMP.
| Manufacturer | DMP |
| Ø Internal flywheel | 83 mm |
| Light coil voltage | 12 V |
| Direction of rotation | left |
| Ø mounting plate | 90 mm |
| Ø Flywheel outside | 103 mm |
| Weight | 739 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 503 - AB , AC , ADV |
Accessories & related products
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø outside: 8 mm · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Screw head: Hexagon · Ø Bundle: 6 mm · Thread length: 7 mm · Width across flats: 7 mm · Area of application: Standard
EUR 3.00
GPO 15 mm carburetor tuning | Puch
Nominal diameter: 15 mm · Width: 50 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Total length: 66 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Output inside: 15 mm · Height: 95 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Camouflaged: No · Nozzle size: 62 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 78.30
GPO mushroom air filter grille, Bing SRE (Ø=20 mm)
Manufacturer: GPO · Material: Metal · Material: Rubber · Color: Chrome · Color: black · Filter type: Grille · Ø outside: 61 mm · Total length: 113 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Length rubber part: 63.5 mm · Length of filter section: 49 mm · Mounting type: Bride · Mounting type: Plug connection clamped · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 15.60
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 17 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
EUR 18.00








