
Gasket set for Athena with 45 mm or 47 mm cylinder.
For Puch cylinders with slotted inlet.
Quality product from the Italian manufacturer Athena.
| Manufacturer | Athena |
| Area of application | Tuning |
| Ø cylinder | 45 mm, 47 mm |
| Number of components | 4 pcs |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Nipple length: 5 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 2.90
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Area of application: Gearbox lubrication with clutch · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift
EUR 13.10
EUR 29.11/l
Athena piston 45 mm #A | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 60.20
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Tuning · Material: Graphite / Graphite · Reinforced: No · Ø inside: 27.4 mm · Ø outlet inside: 28 mm · Place of use: Exhaust · Thickness: 3 mm · Ø screw holder: 6.6 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm
EUR 8.95
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: sand-colored · Material: Sealing paper · Ø inside: 106 mm · Ø outside: 116 mm · Thickness: 1 mm · Number of components: 1 pcs · Number of fixing points: 4 pcs · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
EUR 4.70





