
45.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.96 mm |
| Compression height (C) | 22.4 mm |
| Curvature (D) | 3.23 mm |
| Total piston height (E) | 52.67 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | C |
| Weight piston kit | 97 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 23.5 mm · Inlet window: 22.3 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
EUR 191.70
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® ingenious clutch springs reinforced (+20%) | Puch E50
Spring design: Pressure spring · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 3 pcs · Material: Spring steel · Surface: coated · Area of application: Tuning · Color: blue · Ø outside: 8.3 mm · Ø inside: 4.8 mm · Ø wire: 1.7 mm · Total length: 28 mm
EUR 21.60
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
EUR 39.70
Side stand chrome | Puch Maxi S / N, Supermaxi LG1 / LG2, X30 NS / NL / NG-2AH, P1
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: powder-coated · Color: Chrome · Color: black · Adjustable: Yes · Length pivot point - floor: 220 mm · Total length: 345 mm · Mounting type: Screwed clamp · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 23.50
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Area of application: Gearbox lubrication with clutch · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift
EUR 13.10
EUR 29.11/l
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 1 pcs · Material: Sealing paper · Color: sand-colored · Ø outside: 116 mm · Ø inside: 106 mm · Thickness: 1 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
EUR 4.70









