
Powerful racing kit with 45 mm bore and diaphragm inlet suitable for various Puch mopeds and small motorcycles.
The housing does not need to be spindled for use. However, the racing set lock must be removed to use this cylinder.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Hole spacing inlet | 60 mm, 40 mm |
| Ø cylinder neck | 47.8 mm |
| Ø outlet inside | 26 mm |
| Ø Inlet inside | 16 mm |
| Inlet window | 38 x 25 |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Outlet type | straight |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Decompressor | No |
| Camouflaged | No |
| Area of application | Tuning |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 2.20
Athena piston 45 mm #A | Puch
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 45 mm · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 60.20
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
EUR 100.00
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
EUR 14.40
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Color: black · Color: white · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Place of use: Frame (+ tank) · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm
EUR 11.30
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs
EUR 39.70
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
EUR 25.20
swiing® ingenious intake manifold Gilardoni italkit Inox
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Ø External connection: 24 mm · Ø inside: 21 mm · Total length: 80 mm · Total height: 55 mm · Height flange center hole: 42.5 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Camouflaged: No
EUR 81.90
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
EUR 100.00
Polini CP 21 mm carburetor (hand choke)
Nominal diameter: 21 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 75 mm · Carburetor type: CP · Total length: 73.5 mm · Height: 135 mm · Ø without reducing sleeve: 26 mm · Ø Inside entrance: 21 mm · Ø Internal connection: 24 mm · Ø Output inside: 21 mm · Ø Air filter connection: 46 mm · Area of application: High End · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 72 · Size of secondary nozzle: 42
EUR 180.80











